BZW04-102B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZW04-102B
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE, DO-15, 114.00V .. 126
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Series :
TransZorb®
Mounting Type :
Through Hole
Clamping Voltage :
165V
Number of Bidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
102V
Voltage - Breakdown (Min) :
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
165V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Peak Pulse Current :
2.4A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Power - Peak Pulse :
400W
Peak Pulse Power :
400W
Reverse Standoff Voltage :
102V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.4A
Bidirectional Channels :
1
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
31 Weeks
Type :
Zener
Composition :
Zener
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ