BZV85-C68133
Mfr.Part #
BZV85-C68133
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
NOW NEXPERIA BZV85-C68 - ZENER D
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Specialized ICs
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Dissipation :
1.3W
Diode Element Material :
SILICON
Impedance-Max :
200Ohm
Max Power Dissipation :
1.3W
Zener Voltage :
68V
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
2
Polarity :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Reference Voltage :
68V
Test Current :
4mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Wire
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 48V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 50mA
Max Reverse Leakage Current :
50nA
Reference Standard :
IEC-60134
Packaging :
Tape and Box (TB)
Case Connection :
Isolated
Published :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Diode Type :
ZENER DIODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage Tol-Max :
5%
Number of Pins :
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Voltage Tolerance :
5%
ESD Protection :
No
Impedance :
200Ohm
Datasheets
BZV85-C68133
NXP Semiconductors BZV85-C68133
Specialized ICs NXP Semiconductors BZV85-C68133 Overview
BZV85-C68133 Features
  • Precision Zener Diode: The BZV85-C68133 boasts a precise Zener voltage of 68.133V, ensuring stable and reliable operation in various circuit configurations.