BZV01/A0620/10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZV01/A0620/10
Manufacturer
Bulgin
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Stock
118
In Stock :
118
Manufacturer :
Bulgin
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Total Number of Contacts :
3
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Panel Thickness :
0.039 ~ 0.118 1.00mm ~ 3.00mm
Voltage - IEC :
250VAC
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Switch Features :
Switch On-Off
DIN Conformance :
No
Series :
Polysnap® BZV
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 34.40mm x 70.10mm
Number of Positions :
3
Current - IEC :
10A