BYP60A05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BYP60A05
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
ST Rect, 50V, 60A
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Supplier Temperature Grade :
COMMERCIAL
Peak Non-Repetitive Surge Current (A) :
500
Diameter :
JESD-30 Code :
O-MUPF-P1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
50 V
Configuration :
Single
Subcategory :
Rectifier Diodes
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Maximum Continuous Forward Current (A) :
60
Peak Reverse Recovery Time (ns) :
1500(Typ)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package Height :
9.3
Diode Element Material :
SILICON
Diotec Semiconductor AG
Output Current-Max :
60 A
Peak Reverse Repetitive Voltage (V) :
50
Non-rep Pk Forward Current-Max :
500 A
Packaging :
Ammo
Maximum Operating Temperature (°C) :
200
Minimum Operating Temperature (°C) :
-50
Pin Count :
2
Package Shape :
Round
Diode Type :
RECTIFIER DIODE
Terminal Form :
PIN/PEG
RoHS Status :
Yes with exemptions
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Automotive :
No
Terminal Position :
UPPER
Number of Terminals :
1
Peak Reverse Current (uA) :
100
Application :
GENERAL PURPOSE
Peak Forward Voltage (V) :
1.1
Type :
Switching Diode
Number of Phases :
1
PCB changed :
2
Number of Elements :
ECCN (US) :
EAR99
Military :
Datasheets
BYP60A05
Diotec Semiconductor BYP60A05
RECTIFIER DIODE SILICON 260 UPPER Ammo
BYP60A05 Overview
The datasheets indicate that the peak forward voltage is 1.1.At any given time, this device consumes about 60 continuous forward current.With this device, a maximum output current voltage of 60 A can be read.
BYP60A05 Features
the forward peak voltage is 1.1
a maximum output current voltage of 60 A
BYP60A05 Applications
There are a lot of Diotec Semiconductor AG
BYP60A05 applications of RF diodes.
  • Compensators
  • Radar systems for industrial use
  • Ultra high-speed switching
  • Clamping circuits
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB