BV1LB150FJ-CE2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BV1LB150FJ-CE2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOP-J8
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Switch Type :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Cut Tape (CT)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
Automotive, AEC-Q100
Interface :
On/Off
Fault Protection :
Over Current, Over Temperature
Rds On (Typ) :
150m Ω
Ratio - Input:Output :
1:1
Input Type :
Non-Inverting
Output Type :
P-Channel
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
Output Configuration :
Low Side
Current - Output (Max) :
6.5A
Nominal Input Voltage :
5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Load :
3V~5.5V
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheets
BV1LB150FJ-CE2
Introducing Power Distribution Switches, Load Drivers ROHM Semiconductor BV1LB150FJ-CE2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), BV1LB150FJ-CE2 pinout, BV1LB150FJ-CE2 datasheet PDF, BV1LB150FJ-CE2 amp .Beyond Power Distribution Switches, Load Drivers ROHM Semiconductor BV1LB150FJ-CE2 ,we also offer AP22966DC8-7, AP22800HB-7, AP22653W6-7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.