BV054-5388.0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BV054-5388.0
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 16VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Width :
51mm
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 9V Series 18V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Current - Output (Max) :
Parallel 1.776A, Series 888mA
Termination Style :
PC Pin
Height :
1.53mm
Termination :
PC Pin
Product Status :
Obsolete
RoHS Status :
RoHS Compliant
Secondary Winding(s) :
Dual
Type :
Laminated Core
Max Output Current :
1.776A
Size / Dimension :
65.00mm Lx51.00mm W
Primary Winding(s) :
Dual
Voltage - Primary :
230V
Power - Max :
16VA
Max Power Dissipation :
16W
Weight :
0.133lb 60.33g
Series :
Height Seated (Max) :
38.80mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Center Tap :
No
Height - Seated (Max) :
38.80mm
Voltage - Isolation :
Length :
65mm
Datasheets
BV054-5388.0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V