BV030-7240.0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BV030-7240.0
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 1VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Height :
870μm
Size / Dimension :
32.50mm Lx27.50mm W
Secondary Winding(s) :
Dual
Voltage - Isolation :
Termination Style :
PC Pin
Height Seated (Max) :
22.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pin
Power - Max :
1VA
Lead Free :
Lead Free
RoHS :
Compliant
Height - Seated (Max) :
22.00mm
Current - Output (Max) :
Parallel 84mA, Series 42mA
Mounting Type :
Through Hole
Length :
32.5mm
Center Tap :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Output Current :
42mA
Product Status :
Obsolete
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 12V Series 24V
Primary Winding(s) :
Single
Weight :
0.133lb 60.33g
Voltage - Primary :
230V
Series :
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1W
Width :
27.5mm
Type :
Laminated Core
Datasheets
BV030-7240.0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V