BUK9K45-100E115
Mfr.Part #
BUK9K45-100E115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Description
NOW NEXPERIA BUK9K45-100E - DUAL
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Specialized ICs
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
42m Ω @ 5A, 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
SOT-1205, 8-LFPAK56
Mounting Type :
Surface Mount
Turn On Delay Time :
4 ns
Continuous Drain Current (ID) :
21A
Max Power Dissipation :
53W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Number of Pins :
8
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Elements :
2
Number of Channels :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Surface Mount :
yes
Max Dual Supply Voltage :
100V
Turn-Off Delay Time :
41.34 ns
Element Configuration :
Dual
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.1V @ 1mA
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Contact Plating :
Tin
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Fall Time (Typ) :
27.75 ns
FET Feature :
Logic Level Gate
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
33.5nC @ 10V
Number of Terminations :
6
Rise Time :
8.47ns
Series :
Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Pin Count :
8
Drain-source On Resistance-Max :
0.045Ohm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2152pF @ 25V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
10V
Power Dissipation :
53W