BUK9875-100A/CUX
Mfr.Part #
BUK9875-100A/CUX
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Description
7A, 100V, 0.084OHM, N-CHANNEL MO
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Specialized ICs
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 1mA
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
28A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Turn-Off Delay Time :
58 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Fall Time (Typ) :
57 ns
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Power Dissipation-Max :
8W Tc
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Case Connection :
DRAIN
Transistor Element Material :
SILICON
Series :
TrenchMOS™
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Lead Free :
Lead Free
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1690pF @ 25V
Number of Terminations :
4
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Elements :
1
Contact Plating :
Tin
Rise Time :
120ns
Surface Mount :
yes
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
7A Tc
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Dual Supply Voltage :
100V
Continuous Drain Current (ID) :
7A
Vgs (Max) :
±10V
FET Type :
N-Channel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
10V
Number of Pins :
4
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Turn On Delay Time :
13 ns
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
7A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
72m Ω @ 8A, 10V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pin Count :
Datasheets
BUK9875-100A/CUX
NXP Semiconductors BUK9875-100A/CUX
Specialized ICs NXP Semiconductors BUK9875-100A/CUX Overview
The Specialized ICs NXP Semiconductors BUK9875-100A/CUX is a high-performance N-Channel MOSFET designed for advanced power management and efficiency. Boasting a low on-resistance of 72m Ω at 10V and a gate-source voltage range of ±10V, this device excels in scenarios requiring low voltage operations and high current throughput. With a continuous drain current of 7A and a peak of 28A, it ensures robust performance for a variety of applications. The device’s package, TO-261-4 (also known as TO-261AA), provides a compact yet powerful solution suitable for dense circuit designs.
Key Features
  • Low on-resistance of 72m Ω at 8A, 10V, enhancing efficiency and reducing power loss
  • High continuous drain current of 7A with a peak drain current capacity of 28A for demanding applications
  • Gate-source voltage (VGS) range of ±10V, offering flexibility in different operating conditions
  • Input capacitance of 1690pF at 25V, enabling efficient gate charge handling