BU-P1166-60-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BU-P1166-60-0
Manufacturer
Mueller Electric Co.
Description
TEST LEAD BANANA TO GATOR 60"
Stock
150
In Stock :
150
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Product Category :
Wire Gauge :
18 AWG
Series :
BU
Connector Type A :
PLUG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
2nd Connector :
Alligator Clip, Insulated
Configuration :
Banana to Alligator
Stacking Method :
Multi-Stacking, Front and Vertical
Type :
Patch Cord
Voltage - Rated DC :
1kV
Current Rating (Amps) :
10A
Contents :
1 Lead, Black
Published :
2015
Factory Lead Time :
10 Weeks
1st Connector :
Banana Plug, Single, Stackable
Cable Length :
60.0 1524.00mm
Current Rating :
10A
Wire/Cable Gauge :
18 AWG