BU-1111-A-60-0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BU-1111-A-60-0
Manufacturer
Mueller Electric Co.
Description
MINI HOOK TO MINI HOOK 60"
Manufacturer :
Mueller Electric Co.
Product Category :
Min Operating Temperature :
221°C
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
20 AWG
2nd Connector :
Mini Hook
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Connector Type A :
Mini Hook
Series :
BU
Connector Type B :
Configuration :
Grabber, Hook to Grabber, Hook
Length :
1.524m
Material - Insulation :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage - Rated :
300V
Current Rating :
5A
Cable Length :
60.0 1524.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
1st Connector :
Mount :
Clip
Temperature Range :
221°F 105°C
Current Rating (Amps) :
5A