BTH-050-01-L-D-A-TR
Mfr.Part #
BTH-050-01-L-D-A-TR
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Stock
927
In Stock :
927
Solder
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Housing Material :
Polymer
Published :
2016
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Length :
30mm
Stack Height (Mating) :
5mm
Male
Max Operating Temperature :
125°C
Height Above Board :
0.168 4.27mm
Orientation :
Straight
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Plating Thickness :
10μin
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Gold
Depth :
5.97mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Pitch :
0.020 0.50mm
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Total Number of Contacts :
100
Max Current Rating :
1.25A
Number of Conductors :
ONE
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Pattern :
RECTANGULAR
PCB Contact Row Spacing :
6.096 mm
Number Of PCB Rows :
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Contact Material :
Bronze
Reference Standard :
UL
Board Mounting Option :
POSITIONING PIN
Additional Feature :
TAPE and REEL PACKAGING
Samtec, Inc. BTH-050-01-L-D-A-TR
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions BTH Gold Solder Bronze
BTH-050-01-L-D-A-TR Overview
BTH-050-01-L-D-A-TR Features
BTH series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C