BTH-050-01-L-D-A
Mfr.Part #
BTH-050-01-L-D-A
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Stock
216
In Stock :
216
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
No
Orientation :
Straight
Plating Thickness :
10μin
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Reliability :
COMMERCIAL
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Number of Rows :
2
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Pitch :
0.020 0.50mm
Housing Material :
Polymer
PCB Contact Row Spacing :
6.096 mm
Board Mounting Option :
POSITIONING PIN
Number Of PCB Rows :
BTH
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Total Number of Contacts :
100
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Gender :
Male
Max Current Rating :
1.25A
Height Above Board :
0.168 4.27mm
JESD-609 Code :
e3
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Depth :
5.97mm
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Body/Shell Style :
Receptacle
Filter Feature :
No
Additional Feature :
E.L.P.
Length :
30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Conductors :
ONE
Published :
2015
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Reference Standard :
UL
Stack Height (Mating) :
5mm
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
3 Weeks
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Material :
Bronze
Packaging :
Tray
Mixed Contacts :
Feature :
Board Guide
Datasheets
BTH-050-01-L-D-A
Samtec, Inc. BTH-050-01-L-D-A
Header, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions BTH Gold Solder Bronze
BTH-050-01-L-D-A Overview
BTH-050-01-L-D-A Features
BTH series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -55°C