BTFW18R-3RD7LF
Mfr.Part #
BTFW18R-3RD7LF
Description
CONN RCPT 18POS R/A TIN
Housing Color :
Black
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
Brass
Pitch :
0.039 1.00mm
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Current Rating :
1A
Depth :
10.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gender :
FEMALE
Packaging :
Tray
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
18
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
85°C
Feature :
Board Lock
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Resistance :
70mOhm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Number of Positions :
18
Height Above Board :
0.299 7.60mm
Orientation :
RIGHT ANGLE
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
25mm
Contact Finish :
Tin
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
BTFW18R-3RD7LF
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.039 1.00mm Through Hole, Right Angle 18 Positions BTFW Tin Solder Brass
BTFW18R-3RD7LF Overview
BTFW18R-3RD7LF Features
BTFW series
Package / Case: Tray
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Max Operating temperature at -55°C