BTE-080-03-L-D-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BTE-080-03-L-D-A
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 160POS SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Mixed Contacts :
No
Pitch :
0.031 0.80mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
BTE
Reference Standard :
UL
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Polarization Key :
ENDS
Height Above Board :
0.396 10.06mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-65°C
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
MIL Conformance :
No
Total Number of Contacts :
160
JESD-609 Code :
e3
Body Depth :
0.404 inch
Contact Style :
BELLOWED TYPE
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
POLARIZED
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
DIN Conformance :
Body/Shell Style :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
3 Weeks
IEC Conformance :
Stack Height (Mating) :
11.03mm
Number of Rows :
2
Number of Positions :
160
Feature :
Board Guide
HTS Code :
Plating Thickness :
10μin
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Radiation Hardening :
Rated Current (Signal) :
2A
Board Mounting Option :
POSITIONING PIN
Number Of PCB Rows :
2
PCB Contact Row Spacing :
6.096 mm
Filter Feature :
Published :
Packaging :
Tube
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Gender :
Male
Termination :
Solder
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Conductors :
ONE
Datasheets
BTE-080-03-L-D-A
Samtec, Inc. BTE-080-03-L-D-A
Header, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 160 Positions BTE Gold Solder PHOSPHOR BRONZE