BTA40-400B
Mfr.Part #
BTA40-400B
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
RD91-3 (Insulated)
Description
TRIAC 400V 40A RD-91
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Thyristors - TRIACs
JESD-30 Code :
O-PUFM-D3
RMS Current (Irms) :
40A
HTS Code :
Mounting Type :
Chassis Mount
Hold Current :
80mA
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
315 A
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Package / Case :
RD91-3 (Insulated)
Voltage - Off State :
400V
Number of Terminations :
3
Desc. of Screw Terminals :
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Mount :
Chassis Mount
Repetitive Peak Off-state Voltage :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pin Count :
3
Desc. of Quick-Connects :
G-MT1-MT2
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
400A 420A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V