BTA330X-800BTQ
Mfr.Part #
BTA330X-800BTQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description
TRIAC 800V 30A TO220F
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Single
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
270A 297A
Package / Case :
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
30A
Current - Hold (Ih) (Max) :
75mA
Triac Type :
Standard
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
50mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
150°C TJ
Voltage - Off State :
800V
Datasheets
BTA330X-800BTQ
WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA330X-800BTQ
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    ESDALD18BC/SOD323/REEL 7" Q1/T1
    THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
    DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220-3
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB