BTA12-700SWRG
Mfr.Part #
BTA12-700SWRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TRIAC SENS GATE 700V 12A TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
120A 126A
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
3
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Through Hole
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
50V/us
Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
TO-220-3
Leakage Current (Max) :
0.01mA
Base Part Number :
BTA12
RMS Current (Irms) :
12A
Hold Current :
25mA
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~110°C TJ
Trigger Device Type :
Triac
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
700V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Current - Hold (Ih) (Max) :
15mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
12A