BT151-650LTFQ
Mfr.Part #
BT151-650LTFQ
Package / Case
TO-220-3
Description
PLANAR PASSIVATED SILICON CONTRO
Product Category :
Thyristors - SCRs
Voltage - Off State :
650 V
Packaging :
Tube
Brand :
WeEn Semiconductors
Base Product Number :
BT151
Current - On State (It (AV)) (Max) :
7.5 A
Supplier Device Package :
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1 V
Operating Temperature :
150°C (TJ)
RoHS :
Details
Mounting Type :
Through Hole
SCR Type :
Standard Recovery
Series :
Product :
Rectifiers
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
120A, 132A
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.5 V
Current - Hold (Ih) (Max) :
20 mA
Product Type :
Rectifiers
Product Category :
Current - Off State (Max) :
10 µA
Product Status :
Active
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
WeEn Semiconductors
Package :
Tube
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5 mA
Package / Case :
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
12 A
Datasheets
BT151-650LTFQ
WeEn Semiconductors Co., Ltd BT151-650LTFQ
Standard Recovery 150°C (TJ) 1.5 V-On State (Vtm) (Max) 10 μA-Current - Off State (Max) Tube TO-220-3 Through Hole
BT151-650LTFQ Overview
BT151-650LTFQ Features
BT151-650LTFQ Applications
There are a lot of WeEn Semiconductors
BT151-650LTFQ applications of SCRs thyristors.
  • DC motor control and drives
  • Battery charges
  • Welders
  • Power converters
  • Lighting control
  • Heat and temperature control
  • Motor starters
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Uninterruptable power supplies
  • Wind mill
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    ESDALD18BC/SOD323/REEL 7" Q1/T1
    THREE PHASE RECTIFIER BRIDGE
    DIODE ARRAY SCHOT 100V 10A D2PAK
    DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220-3
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB