BSPQ000603043N6B00
Mfr.Part #
BSPQ000603043N6B00
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.6NH 500MA 170MOHM SM
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Ratings :
Package :
Digi-Reel?
Width :
0.3 mm
Q @ Freq :
20 @ 500MHz
Brand :
Length :
0.6 mm
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±0.1nH
Height - Seated (Max) :
0.017" (0.43mm)
Type :
Thick Film
Saturation Current :
500 mA
Features :
Test Frequency :
500 MHz
Material - Core :
Ceramic
Pulse
Frequency - Self Resonant :
7GHz
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
RoHS :
Details
Height :
0.4 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current - Saturation (Isat) :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
DC Resistance (DCR) :
170mOhm Max
Self Resonant Frequency :
7 GHz
Series :
BSPQ
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product :
RF Inductors
Current Rating (Amps) :
500 mA
Inductance :
3.6 nH
Packaging :
MouseReel
Core Material :
Ceramic
Application :
RF
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Product Type :
Fixed Inductors
Termination :
Standard
Size / Dimension :
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Category :
RF Inductors - SMD
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Pulse Electronics BSPQ000603043N6B00
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD