BSCQ000603031N8B00
Mfr.Part #
BSCQ000603031N8B00
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
FIXED IND 1.8NH 640MA 120MOHM SM
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
640mA
Q @ Freq :
14 @ 500MHz
Inductance Frequency - Test :
500MHz
Tolerance :
±0.1nH
Inductance :
1.8nH
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Ceramic
Type :
Multilayer
Height Seated (Max) :
0.013 0.33mm
Series :
BSCQ
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Pulse Electronics BSCQ000603031N8B00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD