BRT12F-X007
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BRT12F-X007
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
6-SMD, Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TRIAC OUTPUT OPTOCOUPLER, 5300V
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Optoisolators - Triac, SCR Output
Current - DC Forward (If) (Max) :
20 mA
Peak Off-state Voltage-Min :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.1V
Reach Compliance Code :
Unknown
Output Type :
Triac
Series :
Voltage - Isolation :
5300Vrms
Package :
Bulk
Optoelectronic Device Type :
TRIAC OUTPUT OPTOCOUPLER
Product Status :
Obsolete
Turn On Time :
Isolation Voltage-Max :
5300 V
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Configuration :
Single
Base Product Number :
BRT12
Current - Hold (Ih) :
500μA
Zero Crossing Circuit :
No
Voltage - Off State :
600 V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current - LED Trigger (Ift) (Max) :
1.2mA
Input Trigger Current-Nom :
1.2 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
6-SMD, Gull Wing
Forward Current-Max :
0.02 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
300 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Approval Agency :
CQC, UL, VDE
Supplier Device Package :
6-SMD
Static dV/dt (Min) :
10kV/μs