BRL2012T680M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BRL2012T680M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 68UH 110MA 7.54OHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
110mA
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Depth :
1.45mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
BR, L Type
Frequency - Self Resonant :
6.5MHz
Case Code (Imperial) :
Test Frequency :
2.52MHz
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance Tolerance :
20%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
7.54Ohm Max
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating :
110mA
Published :
Special Feature :
DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Construction :
Chip
Military Standard :
Not
Case Code (Metric) :
Inductance :
68μH
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Height :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation :
100mA
REACH SVHC :
Unknown
DC Current :
110mA
Halogen Free :
Halogen Free
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Material - Core :
Ferrite
Shielding :
No
Datasheets
BRL2012T680M
TAIYO YUDEN BRL2012T680M
BRL2012T680M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD