BR50005-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BR50005-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
4-Square, BR
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 50A BR
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Output Current-Max :
50A
Surface Mount :
No
Terminal Position :
UPPER
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~125°C TJ
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 25A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Phases :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Terminal Form :
Solder Lug
Case Connection :
Isolated
Configuration :
BRIDGE, 4 ELEMENTS
Package / Case :
4-Square, BR
Voltage - Peak Reverse (Max) :
50V
Number of Terminations :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Single Phase
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Average Rectified (Io) :
50A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
500A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 50V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Mounting Type :
QC Terminal
JESD-30 Code :
R-XUFM-D4
Number of Elements :
4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
BR50005-G
Single Phase Bridge Rectifier QC Terminal -55°C~125°C TJ 10μA @ 50V 1.1V @ 25A 4-Termination 1-Phase 4-Square, BR Tray
BR50005-G Overview
A 4-Square, BR package electronic component is basically a type of electronic component.Keeping the temperature at -55°C~125°C TJ ensures normal operation.Its maximum output voltage is 50A.
BR50005-G Features
4-Square, BR package
operating at a temperature of -55°C~125°C TJ
the maximum output voltage of 50A