BR25H040FJ-WCE2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BR25H040FJ-WCE2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 4KBIT SPI 5MHZ 8SOPJ
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Memory
Width :
3.9mm
Supply Current-Max :
0.003mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Size :
4Kb 512 x 8
Base Part Number :
BR25H040
Factory Lead Time :
6 Weeks
Standby Current-Max :
0.00001A
Memory Format :
EEPROM
Terminal Pitch :
1.27mm
Organization :
512X8
ECCN Code :
EAR99
Serial Bus Type :
SPI
Interface :
SPI, Serial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Write Protection :
Hardware
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
8
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Number of Functions :
1
Pin Count :
8
Terminal Position :
Dual
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Data Retention Time-Min :
40
Memory Type :
Non-Volatile
Memory Interface :
SPI
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clock Frequency :
5MHz
HTS Code :
Memory Width :
Power Supplies :
3/5V
Mount :
Surface Mount
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5ms
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Density :
4 kb
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q100
Published :
Height Seated (Max) :
1.65mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
5V
Length :
4.9mm
Datasheets
BR25H040FJ-WCE2
Introducing Memory ROHM Semiconductor BR25H040FJ-WCE2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:BR25H040, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, BR25H040FJ-WCE2 pinout, BR25H040FJ-WCE2 datasheet PDF, BR25H040FJ-WCE2 amp .Beyond Memory ROHM Semiconductor BR25H040FJ-WCE2 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ROHM Semiconductor BR25H040FJ-WCE2
Memory ROHM Semiconductor BR25H040FJ-WCE2 Overview
The ROHM Semiconductor BR25H040FJ-WCE2 is a high-performance integrated circuit specifically designed to meet the rigorous requirements of modern electronics. This EEPROM (Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory) IC boasts a 4Kbit capacity and is optimized for efficient operation via its SPI (Serial Peripheral Interface) that allows for a swift data transfer rate of up to 5MHz. Encased in an 8SOPJ package, it combines compact form factor with the reliability that comes with the esteemed ROHM Semiconductor manufacturing quality. With the ability to retain data without power, it serves as an excellent solution for storing user preferences, calibration data, and various device configurations. This Memory ROHM Semiconductor BR25H040FJ-WCE2 IC is designed for applications where reliable and persistent storage is necessary, marking it as a top choice for B2B customers sourcing high-volume, robust memory solutions for their products.
BR25H040FJ-WCE2 Features
  • 4Kbit EEPROM storage capacity
  • Fast 5MHz SPI interface