BR1101W-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BR1101W-TR
Manufacturer
Stanley Electric
Package / Case
1206 (3016 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED RED CLEAR 3216 SMD
Manufacturer :
Stanley Electric
Product Category :
Current - Test :
20mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Series :
1101W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shape :
RECTANGULAR
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Height :
1.5mm
Radiation Hardening :
No
Wavelength - Dominant :
647nm
Depth :
1.5mm
Min Operating Temperature :
-30°C
Case Code (Metric) :
Forward Current :
30mA
Packing Method :
Tape and Reel
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Wavelength - Peak :
660nm
Package / Case :
1206 (3016 Metric)
Number of Pins :
2
Viewing Angle :
Number of Functions :
1
Luminous Intensity :
12.8 mcd
Lens Color :
Colorless
Power Dissipation :
60mW
Lead Free :
Lead Free
Lens Transparency :
Clear
Configuration :
Standard
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Color :
Red
Size / Dimension :
3.00mm Lx1.50mm W
Reverse Voltage :
4V
Lens Style :
Square with Flat Top
Number of Terminations :
2
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Lens Size :
1.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.7V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
BR1101W-TR
Stanley Electric BR1101W-TR
Description: The Stanley Tools LED Indication - Discrete BR1101W-TR is a surface mount LED with a 1206 package size. It has a red color and a clear lens, and is rated for 1.7V at 20mA. The peak wavelength is 647nm, and the luminous intensity is 12.8mcd. The LED has a round shape with a domed top line.
Features:
- 1206 package size
- Red color
- Clear lens
- Rated for 1.7V at 20mA
- Peak wavelength of 647nm
- Luminous intensity of 12.8mcd
- Round shape with domed top line
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD BLOCK FOR SLIM STICK
    CONN MOD COUPLER W/DOUBLE CABLE
    CONN MOD COUPLER W/SGL CABLE
    LED CONN ASSY SGL 3W 24VDC CC
    LED CONN ASSY SGL 3W 24VDC CV