BQ24401P
Mfr.Part #
BQ24401P
Manufacturer
Benchmarq
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC BATT CHG NIMH
Manufacturer :
Benchmarq
Product Category :
Battery Chargers
Factory Lead Time :
6 Weeks
Output Current :
2A
Weight :
33.594185mg
Supply Voltage :
5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Nominal Input Voltage :
6V
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Current-Max (Isup) :
1mA
Lead Free
Programmable Features :
Timer
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tube
Max Supply Voltage :
6V
Operating Temperature :
-20°C~70°C TA
Width :
4.4mm
Battery Chemistry :
Multi-Chemistry
Min Input Voltage :
4V
Pin Count :
8
Number of Pins :
8
Length :
3mm
Contact Plating :
Gold
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Thickness :
1mm
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Base Part Number :
BQ24401
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Switching Frequency :
300kHz
Operating Supply Voltage :
5V