BQ24400P
Mfr.Part #
BQ24400P
Manufacturer
Benchmarq
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC BATT CHG NIMH
Manufacturer :
Benchmarq
Product Category :
Battery Chargers
Min Input Voltage :
4V
JESD-609 Code :
e4
Battery Chemistry :
Multi-Chemistry
Packaging :
Tube
Number of Channels :
1
Height :
1.2mm
2 (1 Year)
Min Supply Voltage :
4V
Contact Plating :
Gold
Length :
3mm
Number of Terminations :
8
Operating Supply Voltage :
5V
Max Supply Voltage :
6V
No
Number of Functions :
1
Thickness :
1mm
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Operating Temperature :
-20°C~70°C TA
Pbfree Code :
yes
Switching Frequency :
300kHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Weight :
33.594185mg
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Programmable Features :
Timer, Voltage
Pin Count :
8
Supply Voltage :
5V
Nominal Input Voltage :
6V
Output Current :
2A
Terminal Pitch :
0.65mm
Base Part Number :
BQ24400
Width :
4.4mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Lead Free
Datasheets
BQ24400P
Introducing Battery Chargers Benchmarq BQ24400P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Number of Terminations:8, Package / Case:8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-20°C~70°C TA, Base Part Number:BQ24400, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, BQ24400P pinout, BQ24400P datasheet PDF, BQ24400P amp .Beyond Battery Chargers Benchmarq BQ24400P ,we also offer BQ24192RGER, LTC4065EDC#TRMPBF, BQ2000SN-B5TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.