BQ014E0472J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BQ014E0472J
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 4700PF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Width :
2.5mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Shape :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Custom Capabilities :
Other Tolerances On Request
Size / Dimension :
0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm
Series :
BQ
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 63
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Rated AC :
63V
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Lead Length :
4.1mm
Capacitance :
4700pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
6.5024mm
Dielectric :
PET
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Size Code :
Lead Pitch :
5.08mm