BQ014D0273J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BQ014D0273J
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.027UF 5% 63VDC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Size Code :
Terminal Finish :
MATTE TIN
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
500 µm
Lead Pitch :
5.08mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Custom Capabilities :
Other Tolerances Values On Request
Size / Dimension :
0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated AC :
40V
Length :
7.5mm
Depth :
2.5mm
Termination :
PC Pins
Series :
BQ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Capacitance :
0.027μF
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Dielectric :
PET
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Height :
6.5024mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Type :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
63V