BQ014D0154J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BQ014D0154J
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 63VDC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Termination :
PC Pins
Published :
Capacitance :
0.15μF
Terminal Finish :
MATTE TIN
Height :
6.5024mm
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Voltage - Rated AC :
40V
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Type :
GENERAL PURPOSE
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Lead Free
Width :
2.5mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Lead Pitch :
5.08mm
Series :
BQ
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Lead Length :
4.1mm
Tolerance :
±5%
REACH SVHC :
No SVHC
Custom Capabilities :
Other Tolerances Values On Request
Voltage - Rated DC :
63V
Size / Dimension :
0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm