BPS8B21FLD200Z1LF
Mfr.Part #
BPS8B21FLD200Z1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
CONN DIN RCPT 21POS IN-LINE GOLD
Manufacturer :
Product Category :
DIN 41612
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
No
Housing Color :
Grey
Total Number of Contacts :
21
Contact Resistance :
20mOhm
Packaging :
Tray
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Polymer
Insulation Resistance :
1GOhm
Orientation :
Straight
Number of Rows :
3
Material - Insulation :
Polyester Thermoplastic, Glass Filled
Series :
BPS8
Contact Finish :
Gold
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Plating :
Gold, Tin
Pitch :
0.100 2.54mm
Package / Case :
Module
Length :
19.06mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
IDC
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
21
Level, Class :
2
Mixed Contacts :
Voltage - Rated :
1kV
Published :
Depth :
17.3mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
1.5A
Number of Positions Loaded :
All
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Cable, Free Hanging
Factory Lead Time :
10 Weeks
Wire Gauge (Min) :
26 AWG
Option :
GENERAL PURPOSE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
IEC Conformance :
Contact Material :
Bronze
DIN Conformance :
yes
Wire Gauge (Max) :
24 AWG