BPS8B21FLD0C0Z1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BPS8B21FLD0C0Z1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN DIN RCPT 21POS IN-LINE GOLD
Manufacturer :
Product Category :
DIN 41612
Housing Color :
Grey
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
IDC
Number of Positions :
21
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Polymer
Packaging :
Tray
Reliability :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Total Number of Contacts :
21
Durability :
500 Cycles
Wire Gauge (Min) :
30 AWG
Material - Insulation :
Polyester Thermoplastic, Glass Filled
Name of Rows Loaded :
A,B,C
UL Flammability Code :
94V-0
Insertion Force-Max :
1.0008 N
Reference Standard :
UL
Number of Rows :
3
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
IEC Conformance :
No
Voltage - Rated :
1kV
MIL Conformance :
No
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Mating Contact Row Spacing :
0.1 inch
Current Rating :
1.5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Resistance :
1GOhm
Orientation :
Straight
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
yes
Mixed Contacts :
ECCN Code :
EAR99
Level, Class :
2
Contact Resistance :
20mOhm
Filter Feature :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Published :
Series :
BPS8
Length :
19.06mm
Contact Material :
Bronze
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Cable, Free Hanging
Depth :
34mm