BP202-NFG28H
Mfr.Part #
BP202-NFG28H
Description
LED LAMP T-1 3/4 BI-PIN
Stock
10
In Stock :
10
Product Category :
Luminous Intensity :
780.0 mcd
Mounting Feature :
RADIAL MOUNT
Color :
Green
Terminal Pitch :
3.2mm
Shape :
Cylindrical
Series :
BP202
T-code :
T-1 3/4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
T - 1 3/4
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
28V
Packing Method :
Bulk
Applications :
General Purpose Lighting
Base Type :
Bi-Pin
Configuration :
Single
Wavelength :
520nm
Viewing Angle :
75 deg
Surface Mount :
No
Millicandela Rating :
780mcd
Lens Type :
WATER CLEAR
Number of Functions :
1
Overall Height :
15.7mm
Can Replace Lamps :
Multiple Bi-Pin Base Lamps
8 Weeks
Forward Current-Max :
0.017A
Number of Terminations :
2
Datasheets
BP202-NFG28H
Visual Communications Company, LLC BP202-NFG28H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING