BN104L0102K--
Mfr.Part #
BN104L0102K--
Description
CAP FILM 1000PF 10% 1KVDC RADIAL
Film Capacitors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 450
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
1000pF
Published :
Applications :
High Pulse, DV/DT
ECCN Code :
EAR99
Series :
BN
Termination :
PC Pins
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
HTS Code :
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Size / Dimension :
0.500Lx0.165W 12.70mmx4.20mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height :
8.2mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated AC :
450V
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dissipation Factor :
80 %
Height Seated (Max) :
0.362 9.20mm