BN104G0474J--
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BN104G0474J--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
High Pulse, DV/DT
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Published :
Termination :
PC Pins
Capacitance :
0.47µF
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated AC :
115V
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Series :
BN
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Mounting Type :
Through Hole
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 115
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.535 13.60mm
Size / Dimension :
0.500Lx0.205W 12.70mmx5.20mm
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
10.0076mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
250V