BLM18EG331TH1D
Mfr.Part #
BLM18EG331TH1D
Description
FERRITE CHIP 330 OHM 500MA 0603
Ferrite Beads and Chips
Pbfree Code :
yes
Filter Type :
FERRITE CHIP
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
330Ohm
Number of Lines :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Construction :
Chip Bead
Mounting Type :
Surface Mount
Rated Current :
0.5A
Number of Functions :
1
Width :
0.8mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Material :
Ferrite
ECCN Code :
EAR99
Height :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
210mOhm
Impedance @ Frequency :
330Ohm @ 100MHz
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
25%
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Test Frequency :
100MHz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
EMIFIL®, BLM18
Resistance :
330Ohm