BKPB001608DZ2R2TA2
Mfr.Part #
BKPB001608DZ2R2TA2
Manufacturer
Chilisin Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
INDUCTOR POWER
Manufacturer :
Chilisin Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Shielded
Q @ Freq :
Current Rating (Amps) :
750 mA
Type :
Multilayer
Frequency - Self Resonant :
Material - Core :
Inductance Frequency - Test :
3 MHz
Inductance :
2.2 µH
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Tolerance :
±30%
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
300mOhm
Series :
BKPB
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
Current - Saturation (Isat) :
150mA
Chilisin Electronics BKPB001608DZ2R2TA2
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD