BK1608HS102-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BK1608HS102-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
1kOhm
DC Resistance (DCR) (Max) :
600mOhm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
25%
Max DC Current :
300mA
HTS Code :
Number of Pins :
2
Core Material :
Ferrite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
Shielded
Case Code (Metric) :
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
100MHz
Depth :
950μm
Published :
Construction :
Chip Bead
Current Rating :
300mA
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
Tape and Reel
JESD-609 Code :
e3
Series :
BK
Number of Lines :
1
Halogen Free :
Halogen Free
ECCN Code :
EAR99
Impedance @ Frequency :
1kOhm @ 100MHz
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
950μm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Width :
0.8mm
Frequency :
100MHz
Datasheets
BK1608HS102-T
TAIYO YUDEN BK1608HS102-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN