BH014D0104K--
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BH014D0104K--
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Terminal Shape :
Wire
Depth :
2.5mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Terminal Finish :
MATTE TIN
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
PET
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V):40
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
5.08mm
Size / Dimension :
0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
40V
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
63V
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Capacitance :
0.1μF
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm