BGA735N16E6327XTSA1
Mfr.Part #
BGA735N16E6327XTSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
16-XFQFN Exposed Pad
Description
IC AMP UMTS 800MHZ 900MHZ TSNP16
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
RF Amplifiers
Contact Plating :
Tin
Gain :
16dB
Max Operating Temperature :
85°C
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
800MHz 900MHz 1.8GHz 1.9GHz 2.1GHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Noise Figure :
1.1dB
Height Seated (Max) :
0.4mm
Min Operating Temperature :
-30°C
Temperature Grade :
Other
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Functions :
1
Package / Case :
16-XFQFN Exposed Pad
Mount :
Surface Mount
RF Type :
UMTS
Halogen Free :
Halogen Free
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
2.8V
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
QUAD
P1dB :
-6dBm
Number of Pins :
16
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Supply Voltage :
2.8V
Voltage - Supply :
3.6V
Nominal Supply Current :
10mA
Number of Channels :
3
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Terminations :
16
JESD-609 Code :
e3
Infineon Technologies BGA735N16E6327XTSA1
16dB UMTS Tape & Reel (TR) 800MHz 900MHz 1.8GHz 1.9GHz 2.1GHz 3.6V P1dB:-6dBm 1.1dB Surface Mount
BGA735N16E6327XTSA1 Overview
Input RF type UMTS of the RF amplifier.High reliability is achieved using advanced RF Amp' packaging Tape & Reel (TR).Shipping overseas is convenient thanks to the RF power Amplifier's packaging in 16-XFQFN Exposed Pad.The mount Amplifiers RF should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 3.6V volts to the Amplifiers RF.16 pins are on the high power RF Amplifier.Overall, the RF Amplifier contains 1 function(s).16 terminations with various functions.At a temperature around 85°C degrees Celsius, RF power Amplifier shouldbe running.
BGA735N16E6327XTSA1 Features
RF Type UMTS
3.6V voltage
16 pins