BFV10-10L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BFV10-10L
Manufacturer
3M
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #10 YEL
Manufacturer :
3M
Product Category :
Spade Connectors
Contact Finish :
Tin
Length :
26.162mm
Feature :
Butted Seam
Weight :
490.786944g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Insulation :
Insulated
Stud/Tab Size :
10 Stud
Factory Lead Time :
8 Weeks
Material - Insulation :
Vinyl
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Contact Plating :
Tin
Color :
Yellow
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Width - Outer Edges :
0.320 8.13mm
Body Plating :
Packaging :
Bulk
Length - Ring Center to Termination :
0.290 7.37mm
Terminal Type :
Standard
Length - Termination :
0.550 13.97mm
Termination :
Crimp
Length - Overall :
1.030 26.16mm
Mount :
Free Hanging
Depth :
8.12mm