BC070-10-A-1-L-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BC070-10-A-1-L-C
Manufacturer
GCT
Description
10POS 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, S
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Rows :
1 Row
Row Spacing - Mating :
Insulation Resistance :
1000 MOhms
Ingress Protection :
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Current Rating :
1 A
Termination Style :
Solder
Contact Shape :
Square
Number of Positions Loaded :
All
Base Product Number :
BC070
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Fastening Type :
Push-Pull
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Pitch :
1 mm
Mounting Angle :
Straight
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Contact Length - Post :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
BC070
Contact Type :
Female Socket
Features :
Pick and Place
Product Status :
Active
Insulation Color :
Black
Termination :
Solder
Product :
Sockets
Mated Stacking Heights :
Number of Positions :
10 Position
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Voltage Rating :
250V
Applications :
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Contact Finish - Post :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS :
Details
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Insulation Height :
0.089 (2.26mm)
Contact Plating :
Style :
Board to Board
Packaging :
Cut Tape
Mounting Style :
SMD/SMT
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Datasheets
BC070-10-A-1-L-C
GCT BC070-10-A-1-L-C
Receptacle, Bottom or Top Entry Cut Tape 1 Row Rows 1 mm Surface Mount 10 Position Positions BC070 Solder Phosphor Bronze