BC065-25-A-L-D
Mfr.Part #
BC065-25-A-L-D
Description
25W, 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, TH
Subcategory :
Circular Connectors
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Insulation Height :
0.083 (2.10mm)
Applications :
Mated Stacking Heights :
Glenair
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Brand :
Glenair
Contact Length - Post :
0.071 (1.80mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Number of Positions :
25
Pitch - Mating :
0.039 (1.00mm)
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Datasheets
BC065-25-A-L-D
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 25 Positions Female Socket