BC-1UG010F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BC-1UG010F
Manufacturer
Bel
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CABLE MOD 8P8C R/A PLUG-PLG 10'
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Lead/Base Style :
Kinked
Temperature Coefficient :
Y5U E
Mount :
PCB, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Safety
Capacitance :
1000pF
Ratings :
X1, Y1
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Rated AC :
500V
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
Y5U
REACH SVHC :
Unknown
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Number of Pins :
2
Lead Pitch :
10mm
Series :
VY1
Tolerance :
±20%
Lead Length :
30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
Y5U
Package / Case :
Radial, Disc
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Composition :
Ceramic
Depth :
5mm
Multilayer :
No
Published :
2009
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Thickness :
5mm