BB060-48-A-L-D
- Mfr.Part #
- BB060-48-A-L-D
- Manufacturer
- GCT
- Description
- 48W, 0.8MMX1.2MM PITCH SOCKET, D
- Manufacturer :
- GCT
- Product Category :
- Headers, Receptacles, Female Sockets
- RoHS :
- Details
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Material :
- Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Pitch - Mating :
- 0.031 (0.80mm)
- Contact Finish - Post :
- Gold
- Brand :
- Number of Positions Loaded :
- All
- Contact Length - Post :
- Ingress Protection :
- Current Rating (Amps) :
- 500mA
- Number of Positions :
- 48
- Package :
- Tube
- Product Category :
- Board to Board and Mezzanine Connectors
- Contact Finish Thickness - Post :
- Flash
- Termination :
- Solder
- Contact Finish Thickness - Mating :
- Flash
- Mated Stacking Heights :
- Insulation Height :
- 0.128 (3.25mm)
- Product Status :
- Active
- Applications :
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Subcategory :
- Product Type :
- Features :
- Board Guide
- Row Spacing - Mating :
- 0.047 (1.20mm)
- Contact Shape :
- Square
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Connector Type :
- Receptacle, Bottom or Top Entry
- Style :
- Board to Board
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Contact Type :
- Female Socket
- Voltage Rating :
- 250VAC/DC
- Global Connector Technology (GCT)
- Number of Rows :
- 2
- Series :
- BB060
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Datasheets
- BB060-48-A-L-D
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 48 Positions Female Socket