BAS70WT-TP
Mfr.Part #
BAS70WT-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT323
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
JESD-609 Code :
e3
Qualification Status :
Not Qualified
Power Dissipation-Max :
0.2W
Operating Temperature (Max) :
125°C
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
Current - Average Rectified (Io) :
70mA DC
Mounting Type :
Surface Mount
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
70V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
70V
Reverse Recovery Time :
5ns
Number of Elements :
1
Base Part Number :
BAS70WT
Pin Count :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Current-Max :
0.07A
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 15mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Diode Type :
Schottky
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 50V
HTS Code :
Package / Case :
SC-70, SOT-323
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Datasheets
BAS70WT-TP
Micro Commercial Components (MCC) BAS70WT-TP
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1V @ 15mA -55°C~125°C 100nA @ 50V 3-Termination Tape & Reel (TR) SC-70, SOT-323 Surface Mount
BAS70WT-TP Overview
Output current is maximal at 0.07A.
BAS70WT-TP Features
0.07A is the maximum value
BAS70WT-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
BAS70WT-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB