BAS70LT1
Mfr.Part #
BAS70LT1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
DIODE SCHOTTKY 70V SOT23
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Output Current :
20mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
3
ROHS3 Compliant
Breakdown Voltage :
70V
Number of Pins :
3
Voltage - Rated DC :
70V
Current - Average Rectified (Io) :
70mA DC
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
150°C
Current Rating :
30mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 70V
Polarity :
Standard
Element Configuration :
Single
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
REACH SVHC :
No SVHC
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
70V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Peak Reverse Current :
10μA
Min Operating Temperature :
-55°C
Forward Current :
70mA
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Capacitance @ Vr, F :
2pF @ 0V 1MHz
Contact Plating :
Tin
Base Part Number :
BAS70L
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Forward Voltage :
1V
Power Dissipation :
225mW
Number of Elements :
1
HTS Code :
Max Reverse Voltage (DC) :
70V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100mA
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Length :
3.04mm
Radiation Hardening :
No
Halogen Free :
Halogen Free
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Factory Lead Time :
4 Weeks
Average Rectified Current :
70mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 15mA
Capacitance :
2pF
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
1.4mm
Height :
1.01mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Datasheets
BAS70LT1
onsemi BAS70LT1
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 1V @ 15mA -55°C~150°C 10μA @ 70V 3-Termination Cut Tape (CT) TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
BAS70LT1G Overview
In this device, the maximum reverse leakage current is 10μA volts.The average rectified current for this device is 70mA volts.The primary action of this electronic or electrical device produces no heat as an unwanted side effect.When the forward current reaches 70mA, it is allowed.Having a current rating of 30mA, it can carry an indefinite amount of current without deterioration.This device can deliver a value of 2pF depending on the capacitance.A data chart shows that the peak reverse is 10μA in the datasheets.Its breakdown voltage is 70V, which is the maximum reverse voltage that can be applied without exponentially increasing leakage current in the diode.
BAS70LT1G Features
a maximal reverse leakage current of 10μA volts
an average rectified current of 70mA volts
a current rating of 30mA
the peak reverse is 10μA
the breakdown voltage of a diode is 70V
BAS70LT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor
BAS70LT1G applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB