BAS70DW-06-7
Mfr.Part #
BAS70DW-06-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT363
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) :
70mA DC
Diode Type :
Schottky
Length :
2.2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
6.010099mg
Number of Terminations :
6
Number of Elements :
Diode Configuration :
2 Pair Common Anode
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Rated DC :
70V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Test Voltage :
50V
Capacitance :
2pF
Pin Count :
6
Max Operating Temperature :
125°C
Forward Voltage :
1V
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100mA
Package / Case :
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Power Dissipation :
200mW
Reverse Recovery Time :
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 50V
Power Dissipation :
200mW
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
70V
Element Configuration :
Common Anode
Power Rating :
200mW
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100mA
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Output Current-Max :
0.07A
Contact Plating :
Tin
Width :
1.35mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
Peak Reverse Current :
100nA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Forward Current :
70mA
Height :
1mm
Base Part Number :
BAS70DW-06
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 15mA
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Diode Element Material :
SILICON
Current Rating :
70mA
Average Rectified Current :
70mA
Max Reverse Voltage (DC) :
70V
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Datasheets
BAS70DW-06-7
Diodes Incorporated BAS70DW-06-7
Schottky Rectifier Diode 2 Pair Common Anode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed -55°C~125°C 70mA 70V-DC 4-Element 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 Surface Mount
BAS70DW-06-7-F Overview
The device operates when the forward voltage is set to 1V.A maximum output voltage of 0.07A is supported by array.The device operates when the forward voltage is set to 70mA.There can be a current drawn from this part of 70mA.The device is capacitance-limited to approximately 2pF farads.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 100nA.By virtue of its primary function, this electronic or electrical device generates 200mW kcal of heat (energy loss).In electronic or electrical devices, this is the device that produces the most 200mW heat (energy loss or waste).
BAS70DW-06-7-F Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.07A
2pF farads
a peak voltage of 100nA
a reverse voltage peak of 100nA
BAS70DW-06-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
BAS70DW-06-7-F applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23