BAS7006TC
Mfr.Part #
BAS7006TC
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Base Part Number :
BAS7006
Capacitance :
2pF
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Forward Current :
700mA
HTS Code :
Element Configuration :
Common Anode
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
410mV @ 1mA
Max Operating Temperature :
125°C
Average Rectified Current :
15mA
Current - Average Rectified (Io) :
15mA DC
Reverse Recovery Time :
5 ns
Max Reverse Voltage (DC) :
70V
Peak Reverse Current :
100nA
Number of Elements :
2
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 50V
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
3.05mm
Forward Voltage :
410mV
Width :
1.4mm
Lead Free :
Lead Free
Power Dissipation-Max :
0.33W
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
70V
Mount :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Weight :
7.994566mg
Diode Type :
Schottky
Terminal Position :
Dual
Height :
1mm
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Power Rating :
200mW
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
BAS7006TC
Diodes Incorporated BAS7006TC
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed -55°C~150°C 15mA 70V-DC 2-Element TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Surface Mount
BAS7006TC Overview
In the case of 410mV forward voltage, the device will operate.In the case of 700mA forward voltage, the device will operate.An approximate capacitance of 2pF farads is present in this device.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 100nA.
BAS7006TC Features
410mV forward voltage
2pF farads
a peak voltage of 100nA
a reverse voltage peak of 100nA
BAS7006TC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
BAS7006TC applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23